.​.​.​it​`​s a trap !

by Rats Get Fat

/
 • Streaming + Download

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Includes unlimited streaming of ...it`s a trap ! via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days

    €3 EUR or more 

   

1.
03:53
2.
3.
4.
03:52
5.

credits

released April 27, 2012

tags

license

all rights reserved

about

Rats Get Fat Žilinský kraj, Slovakia

After brake down of our previous bands, we decided to create a new project. We threw our past away, cleaned the table and started from zero again. We put all our ideas, effort and energy to create a sound, that will kick you to your balls. We give our music over to fight with human stupidity, hypocrisy, xenophoby and racism, to support DIY and UG culture and laught to mainstream face. ... more

contact / help

Contact Rats Get Fat

Streaming and
Download help

Track Name: Starec
Nenávidím túto dobu, ľudí a politikov, ktorí hľadia len na vlastné vrecká a nemajú úctu k ničomu. Nenávidím mladých počúvajúcich šialenú hudbu, oddávajúcich sa neviazanému sexu a drogám. Špinavých feťákov váľajúcich sa po uliciach s piercingami na tele a divokými účesmi. Sodomistov ovládajucich časopisy, televíziu, prakticky úplne všetko. Pokrok a konzum, ktorý nás ruka v ruke okrádajú o čas a našich najbližších. Chcem kričať a povedať vám to, čo nechcete počuť, lebo viete že mám pravdu. Že koniec sa blíži.

Zhasínaš svetlo a zatváraš dvere, chceš odísť preč a zahodiť kľúč, vrátiť späť čas zaťatých pästí, malých víťazstiev, keď tak veľa si stratil, medzi štyrmi stenami, len doráňane ruky a jazvy ti zostali na duši a nenávisť voči dobe, ktorú nechápeš, voči tým čo nechápu teba. A všetci zostávaju sedieť vždy, keď vôjdeš dnu.
Bývalo to iné za naších čias. Kde je hrdosť a česť? Musím sa smiat
Všetci raz uvidíme svet tvojími očami.
Prázdne ruky, prázdne reči, prázdne životy už nie
Preklínaš svet, ktorý si stvoril
Zostal si sám, opustená loď na mori samoty. Potkany ušli a priateli su mŕtvi, len kapitán zostáva do konca, keď búrka sa blíži a ruky sa opäť zatnú v päsť.
Track Name: Paranoid State
All those enemies are waiting on the borders, to take over our country. We`ve never seen them, but we know for sure, ugly, dirty are waiting there.

Those borders, that we built in our heads, in our hearts
With red eyes, shut the door, pull out the guns and protect us

Rise the flag, how holy nation we are. Blame the rest for mistakes we have made and don’t forget to be proud.
When to hate…to be… are equal. That`s when the stupid fools are marching in the streets. We were born in the paranoid state.
To blame…to be…are equal. So tell me why you are so proud on the dump where you were born.
They`ll rape your dog and kill your wife. Burn your money and steal your house. Enemies at the gates. When we are so afraid, hang ourselves on our national flags.
Ignorance. There is so much to say, but you wouldn`t listen. There is so much to do, but this is not what you`re looking for. You just feed your hatred and spit the poison all around you. Is this helping you to feel better? Is this helping you to fix your screwed life?
Track Name: My Life With God
I was born into lies, it is so easy to be blessed, hold your breath, clasp your hands, tilt your eyes down to the ground and you will find the peace. Give your life and your trust to their hands, money too, this is what god demands and my parents swore I will do so, so I will not die in the sin.

Salvation…it`s so easy
confession… start all over again
just clean the blood from your clothes
god can see….god knows
god can hear…he`s omnipresent
So why do we need the church to connect?
There`s no other option for us, is there?

Is this what you are calling heaven?! But I call it hell!
So many closed doors, so many dead ends. Maybe I asked the right question. It took a lot of time to find out, why good people are doing bad things. C`mon my sheep, the path goes straight. C`mon, you know the way, don’t look around, the butchers wait. Follow shepherd`s feet, don’t rise your head up, when they fuck you in your ears.
Track Name: Let Pád
Strácame čas, strácame nádej, občas len ticho čakáme koniec .
Zatvorím oči, rozprestriem ruky. Stále verím, že môžem prežiť ten pád. Keď pri mne stojíš, dvíhaš ma hore, keď neviem, či tu silu ešte mám.
Ďalšie nové ráno, ďalší nový deň. Koľko času zostáva a koľko by som chcel. Na čo sa tváriť, že tu budem večne, že naše stopy zajtra nezmyje dážď.
Zástupy ľudí stojacich na kraji, zvesené hlavy, zvesené ruky. Vystúpiť z davu, spraviť krok do prázdna, nájsť zase odvahu skočiť. Hľadáme odvahu, prekonať strach a skočiť
Len jeden krok, už vidíš telá dole a zem je stále bližšie
Ja stále padám a vstávam a zas skúšam kráčať vpred aj keď viem, že bude to bolieť. Chcem cítiť vietor a rýchlosť, chcem vystúpiť hore a prežiť to znova s tebou.
Track Name: Easy Solutions (How To Improve Your Life)
today, tomorrow, let`s make things better think different cause you`re worth it connecting people just do it ask for more there are some things money can’t buy hier bin ich Mensch, hier kauf ich ein have it your way power to surprise live in your world, play in ours we love to see you smile keep going and going and going work, rest and play challenge everything I`m loving it

do we really need it, do we really want it?